Dermokosmetyki – czym są i jak działają?

Prawdopodobnie większość z nas spotkała się już z pojęciem „dermokosmetyków” – czy jednak aby na pewno wiemy czym różnią się one od standardowych produktów kosmetycznych? Dermokosmetyki dostaniemy w aptekach – jednak to niejedyna różnica! Co warto wiedzieć o dermokosmetykach, na co zwrócić uwagę decydując się na ich zakup i czy dermokosmetyki rzeczywiście działają lepiej od kosmetyków, które wszyscy znamy? Przychodzimy z pomocą!

Dermokosmetyki co to takiego?

Dermokosmetyki to połączenie kosmetyków oraz farmaceutyków – zawierające aktywne biologicznie substancje, działające podobnie do leków. Dermokosmetyki służą do pielęgnacji skóry z problemami oraz zmienionej chorobowo – najczęściej jednak kojarzone są z produktami do cery trądzikowej czy atopowej. Dermokosmetyki pełnią więc funkcję wspierającą leczenie danego problemu skórnego – na przykład silnie nawilżając podczas terapii izotretynoiną (substancją wykorzystywaną w leczeniu zaostrzonego trądziku). Dermokosmetyki to inaczej „kosmoceutyki” lub „kosmetyki apteczne” – nie jest tajemnicą, że najlepsze kosmeceutyki jest w stanie doradzić nam właśnie lekarz prowadzący naszą chorobę skóry.

Jak działają dermokosmetyki?

Działanie dermokosmetyków wynika przede wszystkim z aktywnie biologicznych substancji. To właśnie dzięki nim kosmetyk staje się „kosmetykiem – lekiem”, z kolei bez ich użycia w składzie produktu – byłby wyłącznie standardowym kosmetykiem. Zazwyczaj działanie dobrych dermokosmetyków jest natychmiastowe – pozwalając uzyskać wizualną poprawę stanu cery od razu. Na trwalsze efekty stosowania dermokosmetyków musimy jednak poczekać – najczęściej jest to czas kilku miesięcy, jednak z całą pewnością warto jest uzbroić się w cierpliwość!

Dla kogo dermokosmetyki?

Nie ma określonej grupy wiekowej, która powinna stosować dermokosmetyki – niezależnie od tego czy jesteśmy młodymi osobami czy też mamy cerę dojrzałą, dermokosmetyki zawsze dobieramy nie do swojego wieku, a określonego problemu skórnego. Może być tak, że dermokosmetyków używa już nastolatka – która zmaga się z ostrym trądzikiem młodzieńczym czy różowatym. Równie dobrze po dermokosmetyk może sięgnąć osoba 60+, doświadczająca silnego wysuszenia skóry. Dermokosmetyki zwykle zaleca lekarz – dlatego tak ważne jest, aby sięgać po nie wyłącznie w konkretnych przypadkach chorobowych.

Wady i zalety dermokosmetyków

Niewątpliwą zaletą dermokosmetyków jest skoncentrowana, nowoczesna formuła, która zapewnia szybkie działanie – efekt wizualny po zastosowaniu kosmoceutyku jest widoczny w zasadzie od zaraz. Dermokosmetyki są dokładnie przebadane, a prace nad nimi trwają nierzadko latami – dzięki czemu wiemy, że sięgając po dany produkt, oferujemy swojej skórze wszystko to co najlepsze. Niestety, wadą dermokosmetyków może być ich cena – ze względu na obecność substancji aktywnych w składzie, są nieco droższe od standardowych kosmetyków. Może zdarzyć się również tak, że naszego dermokosmetyku nie ma w żadnej aptece stacjonarnej – wówczas musimy zakupić go przez Internet.

Dermokosmetyki do twarzy

Dermokosmetyki do twarzy to przede wszystkim wysokiej jakości krem – w zależności od problemu może być to produkt głęboko nawilżający, niwelujący uczucie suchości, ale również uspokajający silny trądzik, wygładzający skórę. Sporo z nas w momencie nadmiernego przesuszenia cery decyduje się sięgnąć po dermokosmetyki nawilżające do twarzy – wówczas warto wybrać całą serię kosmoceutyków, na przykład piankę myjącą, tonik i krem. Dermokosmetyki do twarzy – by przyniosły odpowiedni efekt – powinny być stosowane regularnie. W czasie ich aplikacji pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad higieny – nie nakładajmy produktu pospiesznie, bez uprzedniego umycia dłoni!

Dermokosmetyki do różnych typów cery

W zależności od rodzaju skóry możemy wybrać dermokosmetyki do cery naczynkowej, dermokosmetyki do cery mieszanej (również trądzikowej) czy skoncentrowane wyłącznie na leczeniu zmian skórnych – dermokosmetyki na trądzik. To ważny podział, ponieważ na cerze ze skłonnością do trądziku nie zawsze pojawiają się zaognione zmiany, z kolei dermokosmetyk na trądzik przeznaczony jest na przykład do punktowego nakładania na skórę zmienioną chorobowo. Chcąc zakupić dermokosmetyki do cery naczynkowej czy mieszanej na własną rękę – pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na ich skład (tak, by mieć pewność, że zawarte w nich silne substancje aktywne nie podrażnią naszej cery).

Dermokosmetyki do ciała

Kiedy mówimy o dermokosmetykach do ciała – mamy na myśli przede wszystkim żel / olejek myjący ciało oraz balsam po kąpieli. Rzeczywiście, dermokosmetyki do ciała to coraz częstszy wybór wielu z nas – szczególnie tych, którzy mają dość wysuszonej, ściągniętej skóry. Dermokosmetyki do ciała zalecane są nie tylko przy trądziku czy atopii, ale również zawsze wtedy, kiedy czujemy dyskomfort związany ze stanem skóry w danej partii ciała – na przykład zmagamy się z oparzeniem na nodze.

Dermokosmetyki dla dzieci

Najmłodsi również nierzadko muszą korzystać z dermokosmetyków – dermokosmetyki dla dzieci, podobnie jak dla dorosłych, znajdziemy w aptekach stacjonarnych oraz internetowych. Dermokosmetyki dla dzieci wyróżniają się jeszcze delikatniejszym składem – tak, aby maksymalnie zniwelować ryzyko wystąpienia alergii. Wspierając leczenie choroby skórnej dziecka odpowiednią pielęgnacją – możemy liczyć na świetne efekty już po paru tygodniach stosowania produktów!
Dermokosmetyki to rozwiązanie dla tych z nas, którzy zmagają się ze zmianami skórnymi na tle chorobowym – łącząc specjalistyczne leczenie z doborem odpowiednim kosmoceutyków, nie musimy martwić się o brak efektów terapii!