Zaskórniki, czyli wągry – jakie kosmetyki, metody i domowe sposoby zastosować?

Cera, na której pojawiają się nieestetyczne zaskórniki, może z powodzeniem uprzykrzyć nam dzień – wiedzą o tym najlepiej ci z nas, którzy na co dzień podejmują nierówną walkę z problemami skórnymi. Jak zwalczyć zaskórniki, by móc cieszyć się piękną, gładką, a przede wszystkim zdrową cerą? Jakich produktów używać? I czy ich wyciskanie może przynieść pozytywne rezultaty? Przychodzimy z odpowiedzią!

Zaskórniki i wągry co to takiego?

Kiedy na naszej skórze pojawia się zaskórnik czy wągier – część z nas niemalże od razu przechodzi do działania. Czasem jednak warto zatrzymać się nad tematem nieco dłużej i zastanowić czym tak naprawdę są niechciane przez nas zaskórniki i wągry. Jak się okazuje, zaskórniki – nazywane „wągrami” – to niezapalne wykwity, występujące najczęściej w okresie dorastania (ale nie tylko!). Przyczyną ich pojawiania się na skórze jest nadprodukcja tłuszczu przez gruczoły łojowe i nieprawidłowy przebieg procesu złuszczania naskórka. Jeśli zastanawiasz się więc jak pozbyć się wągrów na zawsze – kluczowa będzie tu zmiana nawyków pielęgnacyjnych oraz regularne stosowanie produktów dedykowanych cerze z zaskórnikami. Głębokie zaskórniki mogą występować w wielu miejscach na ciele – na twarzy znajdziemy je jednak najczęściej w okolic nosa.

Zaskórniki zamknięte

Co na zaskórniki zamknięte, czyli wykwity o jasnym zabarwieniu, których powstawanie jest efektem zatkania ujścia gruczołu i nagromadzenia warstwy rogowej naskórka? To właśnie z zaskórnikami zamkniętymi walczy tak wiele z nas – nie wszyscy jednak wiemy, że zarówno głębokie zaskórniki zamknięte, jak i zaskórniki otwarte, powstają poprzez połączenie się substancji komedogennych (sprzyjających powstawaniu zaskórników) z łojem. Sposobem na zamknięte zaskórniki może być więc wymiana wszelkich produktów kosmetycznych na te z oznaczeniem „niekomedogenne” – czyli niepowodujące wykwitów na skórze. Zaskórniki zamknięte jak się pozbyć – teraz już wiesz!

Zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte wyglądają już nieco inaczej niż te w postaci zamkniętej – nie bez powodu nazywa się je „czarnymi wągrami”, czyli małymi kropeczkami, które być może doskonale zna tak wielu z nas. Zaskórniki otwarte powstają na skutek zastoju wydzieliny łojowej oraz rozwoju zakażenia i utlenienia masy rogowo-łojowej (to właśnie ten proces sprawia, że zaskórniki nabierają ciemnej barwy). Zaskórniki otwarte mogą również tworzyć się przez zapychanie porów kosmetykami o niewłaściwym składzie. Czarne zaskórniki to zmora wielu osób, walczących o piękną, gładką cerę – zdarza się, że nawet zamaskowanie zaskórników otwartych podkładem czy korektorem nie jest w stanie skutecznie ich ukryć. Zaskórniki otwarte jak się pozbyć – już wiadomo!

Wągry na twarzy i ciele – gdzie występują?

Chociaż wągry mogą występować na całej twarzy, najczęstszym miejscem ich pojawiania się jest nos – z wągrami na nosie zmaga się nie tylko całe mnóstwo osób w okresie dojrzewania, ale i tych w różnym wieku. To właśnie wągry na nosie mogą doprowadzić do obniżenia samooceny – ponieważ nos znajduje się w centralnym miejscu twarzy i nie sposób nie zwrócić na niego uwagi w kontakcie z drugą stroną. Jednak wągry mogą występować też w innych miejscach – dobrze znamy nie tylko zaskórniki na nosie, ale również wągry na plecach, zaskórniki na czole czy brodzie. Zaskórniki na plecach mogą skutecznie zburzyć pewność siebie tych z nas, którzy planują w te wakacje włożyć strój kąpielowy – przed rozpoczęciem sezonu warto zadbać o to, aby wykwity pojawiające się na plecach, ramionach i dekolcie, odeszły w niepamięć.

Co na zaskórniki, czyli kosmetyki na wągry

Wiele osób zadaje sobie pytanie „co na zaskórniki?”, „co na wągry?” – jak się okazuje, nie ma na to jednego sposoby. Z całą pewnością jednak dobrym rozwiązaniem dla każdego z nas może okazać się sposób na wągry, czyli wizyta u profesjonalnego dermatologa, który w przypadkach wyjątkowego zaostrzenia problemu przepisze odpowiednie leki oraz udzieli wskazówek dotyczących higieny i pielęgnacji miejsc dotkniętych zaskórnikami. Sposób na zaskórniki – sprawdźmy co warto stosować!

Peeling na zaskórniki

Pierwszym krokiem świadomej pielęgnacji cery z zaskórnikami powinien być peeling – nie wybierajmy jednak tego o standardowym składzie, lecz postawmy na peeling na zaskórniki i wągry. W peelingach tego typu szukajmy cennych dla naszej skóry kwasów – które pozwolą na usprawnienie procesu złuszczania się cery, a co za tym idzie… na szybkie i skuteczne pozbycie się zaskórników! Pamiętajmy, by peeling na wągry wykonywać regularnie – najlepiej 2 – 3 razy w tygodniu.

Tonik na zaskórniki

Kolejny krok w rutynie pielęgnacyjnym – tonik na zaskórniki – pozwoli na unormowanie pH skóry oraz uspokojenie jej po intensywnym peelingu. W tonikach również poszukujmy kwasów – ponieważ to właśnie złuszczanie skóry doprowadzi ją do oczekiwanego przez nas stanu. Tonik na wągry warto kupować w formie sprayu – tak, by nie musieć tracić produktu poprzez wylewanie go na kompres czy wacik.

Plastry na wągry

Plastry na wągry – choć to doraźne rozwiązanie, doskonałe na przykład na noc – stosowane regularnie mogą przynieść spektakularne efekty. Praktyczne plastry na wągry naklejamy wyłącznie w tym obszarze, gdzie rzeczywiście występują zaskórniki (zarówno otwarte, jak i zamknięte), a trzymając je na skórze kilka, a nawet kilkanaście godzin – możemy mieć pewność, że zawarte w plastrach składniki aktywne, będą miały wystarczająco dużo czasu, aby wchłonąć się w naszą skórę.

Maseczka na wągry

Maseczka na wągry to kolejny krok z powodzeniem uzupełniający naszą pielęgnację – dobrze, kiedy posiadamy jej kilka typów. Pierwszym z nich jest oczywiście popularna ostatnio tak zwana maska na wągry peel off, czyli „wyrywająca wągry”. Dzięki tego typu maseczce na wągry – usuniemy ciemne, nieestetyczne kropki i wygładzimy cerę. Innym rodzajem maski jest maseczka nawilżająca na zaskórniki – ponieważ złuszczając skórę powinniśmy pamiętać o jej systematycznym nawilżaniu i nawadnianiu. Trzecią maseczką, którą warto posiadać w swojej toaletce, jest oczywiście maska kwasowa – im więcej kwasów w naszej codziennej pielęgnacji, tym lepiej dla naszej cery! Stosując jakiekolwiek kosmetyki na bazie kwasu – nie zapominajmy o jednoczesnym używaniu filtrów przeciwsłonecznych.

Krem na zaskórniki

Krem na zaskórniki czy też maść na zaskórniki? Niezależnie od tego co wybierzesz – zwróć uwagę na skład produktu. Dobrze, gdy kosmetyk jednocześnie pielęgnuje oraz walczy z zaskórnikami – nie powodując przy tym ryzyka powstawania nowych. Na produktach szukajmy oznaczenia „niekomedogenny” – dzięki czemu możemy mieć pewność, że stosując wiele kroków pielęgnacyjnych, nie narażamy cery na dodatkowe zmiany skórne. Krem, maść czy serum na wągry z powodzeniem dostaniemy zarówno w drogerii, jak i aptece.

Kwas na zaskórniki

Kwas salicylowy na zaskórniki to pierwszy wybór wielu z nas – stosowany z rozwagą nie powoduje podrażnień, szybko się wchłania i jest w dobrej cenie. Kwas na zaskórniki stosujemy na początku w bardzo małej ilości – stopniowo przyzwyczajając skórę do częstszego używania. Jeśli zauważymy, że na naszej cerze pojawiają się czerwone plamki – pamiętajmy, że jest to absolutnie normalne (tak właśnie działa kwas). Jeśli poczujemy jednak, że nasza skóra zaczyna nas piec – dla jej uspokojenia możemy zastosować na przykład głęboko nawilżającą maskę w płachcie.

Jak pozbyć się zaskórników, czyli wyciskanie wągrów i inne zabiegi kosmetyczne

Czy głębokie wągry usuwanie ich ma sens? Tak, jeśli robimy to umiejętnie – zachowując przy tym maksymalną higienę. Pamiętajmy, by wyciskając zaskórniki, nie naruszyć ciągłości skóry – w innym wypadku będziemy musieli podjąć często żmudny proces gojenia się ran. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie wyciskać zaskórniki – albo rozważamy usuwanie głębokich wągrów, czyli tych zmian, które „siedzą” głęboko w skórze – skorzystajmy z wizyty w gabinecie kosmetycznym albo kosmetologicznym. Usuwanie wągrów może być w pełni bezpieczne i higieniczne – o ile zdecydujemy się na wybór zaufanego, sprawdzonego gabinetu, oferującego swoje usługi w tym zakresie.

Domowe sposoby na wągry

Jak usunąć wągry z nosa domowe sposoby – również mogą okazać się skuteczne. Jednym z najpopularniejszych z nich jest tak zwana „parówka”, czyli nachylenie się nad miską gorącej wody z nałożonym na głowę ręcznikiem (tak, by utworzyć swego rodzaju namiot) – i czekanie w tej pozycji około 30 minut. Do wody możesz dodać różnego typu zioła – fundując sobie tym samym prozdrowotną inhalację! Domowe sposoby na wągry w formach z użyciem „parówki” pozwolą na szybsze usuwanie wągrów – kiedy zakończymy zabieg, wyciskajmy zmiany z zachowaniem zasad higieny, a na podrażnioną mechanicznym usuwaniem wykwitów skórę, nałóżmy krem lub maskę kojącą.

A Ty, jak na co dzień walczysz z zaskórnikami?