Tłusta skóra twarzy – pielęgnacja cery tłustej krok po kroku

Chociaż bardzo wielu z nas jest posiadaczami cery tłustej – nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę! Poznanie specyfiki swojej skóry, a następnie dobór odpowiedniej pielęgnacji, to ważny krok na drodze do uzyskania zdrowej i pięknej cery – a ponieważ skóra tłusta wymaga nieco innego podejścia niż inne jej rodzaje, warto zapoznać się z konkretnymi krokami pielęgnacyjnymi. Jak dbać o cerę tłustą, aby móc cieszyć się jej odpowiednim nawilżeniem bez konieczności martwienia się o ciągłe matowienie przetłuszczających się partii? I na jakie kosmetyki do makijażu tego rodzaju cery warto zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się pełnym matem? Przychodzimy z pomocą!

Tłusta cera – charakterystyka

Cera tłusta charakteryzuje się nadmiarem sebum – czyli łoju skórnego, który może powodować nieestetyczne „świecenie się” cery. Tłusta skóra twarzy z reguły jest ziemista i skłonna do wykwitów (zaskórników otwartych i zamkniętych), a ekstremalnie tłusta cera wymaga nie tylko właściwie dobranej pielęgnacji, ale również zmiany nawyków żywieniowych. Bardzo tłusta cera przyczyny to najczęściej nieprawidłowa praca gruczołów łojowych – za który odpowiada podwyższony poziom tak zwanych „hormonów męskich” (androgenowych). Niewątpliwą zaletą skóry tłustej jest fakt, że starzeje się ona później niż inne rodzaje cery.

Pielęgnacja cery tłustej w kilku krokach

Co na tłustą cerę? Plan pielęgnacji cery tłustej powinien odejmować zachowanie balansu między właściwym nawodnieniem i nawilżeniem jej, a zmatowieniem i oczyszczaniem. Nadmierne wysuszanie cery tłustej – choć może wydawać się dobrym rozwiązaniem – przynosi rezultat wyłącznie na chwilę, sprawiając tym samym, że skóra zaczyna produkować jeszcze więcej sebum. Pielęgnacja cery tłustej powinna obejmować więc następujące kroki: codzienne oczyszczanie, złuszczanie, tonizowanie, nawilżanie i regenerację. Ważne jest, by samodzielnie nie pozbywać się wykwitów skórnych – ze względu na ryzyko powstawania trudnych do usunięcia blizn i przebarwień.

Oczyszczanie tłustej skóry twarzy

Poprzez skuteczne oczyszczanie tłustej skóry twarzy rozumie się zarówno używanie takich produktów, jak żel do cery tłustej, tonik do cery tłustej, peeling do cery tłustej do cery tłustej oraz płyn micelarny do cery tłustej. Ważne jest, by oczyszczanie cery problematycznej, a więc skłonnej do trądziku, było wyważone, bazujące na naturalnych, ekologicznych produktach – najlepiej aptecznych. Ciekawym rozwiązaniem pielęgnacyjnym może być maseczka do cery tłustej – na przykład mającej w składzie oczyszczającą glinkę. Czy używać olejku do cery tłustej? Zdania są podzielone – część osób mających cerę tłustą sięga po olej, jednak znacznie bezpieczniej jest stosować produkty niekomedogenne, a więc niepowodujące niechcianych zaskórników.

Krem do cery tłustej – nawilżający, SPF, BB i inne

Krem do cery tłustej powinien być zarówno kremem nawilżającym, jak i posiadającym właściwości matujące. Dzięki takiemu połączeniu nie musimy martwić się o błyszczenie się skóry – jednocześnie zapewniając jej odpowiednie nawodnienie (na przykład przy pomocy kwasu hialuronowego). Krem nawilżający do cery tłustej może posiadać również „funkcje dodatkowe” – takie jak krycie (krem bb do cery tłustej) czy ochrona przeciwsłoneczna (krem z filtrem do cery tłustej trądzikowej). Innym interesującym kosmetykiem nawilżającym może okazać się serum do cery tłustej – które z powodzeniem możemy nałożyć pod krem, dla wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego.

Makijaż – jakie kosmetyki do cery tłustej wybrać?

Wybierając kosmetyki do cery tłustej warto zwrócić uwagę na ich skład – nie stosujmy produktów, które nie są dedykowane naszej cerze, ponieważ mogą one najzwyczajniej w świecie nie dać sobie rady z potrzebami skóry tłustej. W kosmetykach do cery tłustej i trądzikowej szukajmy takich elementów, jak składniki aktywne dla cery tłustej (na przykład wspomnianych wyżej glinek o właściwościach matujących) – co ciekawe, kosmetyki do cery tłustej dla mężczyzn nie muszą znacząco różnić się składem od tych dla kobiet. Im więcej naturalnych, wysokiej jakości formuł w naszych produktach – tym większe prawdopodobieństwo, że makijaż rzeczywiście utrzyma się długo i „nie wyświeci się”.

Idealny podkład do cery tłustej

Podkład do cery tłustej – chociaż może kojarzyć się z właściwościami matującymi, a więc z zasychaniem na twarzy – wcale nie musi być ekstremalnie trwały i wysuszający. Równie dobrze możemy użyć podkładu nawilżającego czy wygładzającego cerę – a następnie z powodzeniem zabezpieczyć go pudrem sypkim lub w kamieniu. Podkład matujący do cery tłustej sprawdzi się osobom, które mają spory problem z nadprodukcją łoju – wówczas rzeczywiście dobrze jest użyć zarówno podkładu, jak i pudru o właściwościach matujących. Ważnym produktem kosmetycznym w codziennym makijażu skóry przetłuszczającej się jest baza do cery tłustej – która maksymalnie przedłuża trwałość całego makijażu. Latem postawmy na lekki podkład lub sprawdzony krem bb do skóry tłustej – a do kosmetyczki nie zapomnijmy włożyć bibułek matujących, dostępnych w większości drogerii.

A jaki puder do cery tłustej?

Puder do cery tłustej powinien wyróżniać się znacznie większą trwałością niż inne kosmetyki tego typu – sporo osób posiadających cerę tłustą decyduje się na użycie pudru mineralnego, który z powodzeniem matowi i wygładza skórę. Dobry puder matujący do cery tłustej powinien zabezpieczyć makijaż i przedłużyć jego trwałość – tak, aby używając wyłącznie praktycznie bibułek – móc cieszyć się pięknym makeupem do końca dnia. Podobnie jak w innych produktach do cery tłustej – szukajmy dobrych, jakościowych składów i nie bójmy się korzystać z dermokosmetyków (również do makijażu) dostępnych w aptekach.

Systematyczność w pielęgnacji cery tłustej!

Kluczem do efektów pielęgnacji cery tłustej jest systematyczność jej stosowania. Dobrze, kiedy nie zmienia się kosmetyków zbyt często – ponieważ skóra może stać się podrażniona, skutkiem czego może być nadmierna produkcja łoju. Aby zadbać o skórę warto wdrożyć również zdrową dietę oraz przemyślaną suplementację – na przykład z oczyszczającym ekstraktem z zielonej herbaty.
Dbanie o skórę może być łatwe, szybkie i przyjemne – jeśli korzystamy z odpowiednich kosmetyków o właściwych, dostoswanych do potrzeb naszej cery, składach.