Sebum – co to takiego i jak zmniejszyć jego wydzialanie?

Chociaż wszyscy na co dzień doświadczamy wydzielania sebum, a część z nas zmaga się dodatkowo z nadmiernym jego występowaniem, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego czym jest sebum oraz jaką rolę pełni. Osoby doświadczające na co dzień intensywnego wydzielania sebum poszukują sprawdzonej pielęgnacji, która zniweluje problem – często jednak poszukiwania okazują się bezskuteczne. Jak walczyć z nadmierną produkcją sebum, jak uspokoić cerę oraz jakie produkty wybrać, aby móc cieszyć się piękną i zdrową skórą? Przychodzimy z pomocą!

Sebum co to takiego?

Co to jest sebum? To nic innego jak określenie łoju skórnego, czyli mieszaniny substancji lipidowych produkowanych przez gruczoły łojowe. Sebum pełni istotną rolę w funkcjonowaniu skóry, chroniąc ją przed zagrożeniami płynącymi ze środowiska zewnętrznego. Wydzielanie sebum jest więc naturalnym procesem, mającym na celu zabezpieczenie naszej cery – w skład serum wchodzą zarówno glicerydy (stanowiące ponad 50% jego zawartości), woski, skwalen, jak i inne substancje (estry cholesterolu, węglowodory).

Sebum na twarzy i nie tylko

Kiedy mówimy o sebum na twarzy mamy na myśli przede wszystkim uciążliwe sebum na nosie i czole, czyli w tak zwanej „strefie T”. Nadmierne wydzielanie sebum na twarzy może być bardzo uciążliwe na co dzień – przede wszystkim dla tych z nas, którzy noszą makijaż (niestety, z powodu łoju skórnego, nie utrzymuje się on zbyt długo na twarzy). Problem sebum dotyka również włosów – wówczas mówimy o nadmiernym przetłuszczaniu się zarówno skóry głowy, jak i naszej fryzury.

Nadmiar sebum przyczyny

Nadmiar sebum może wynikać z różnych przyczyn – do najważniejszych z nich należą czynniki genetyczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, niewłaściwie dobrana pielęgnacja, zła dieta czy nadmierny stres. Nadmierne wydzielanie sebum może być też wynikiem toczącego się w organizmie procesu chorobowego. Nadprodukcja sebum mówi nam więc o problemach zdrowotnych – które niejednokrotnie wymagają zaawansowanego leczenia nie tylko pod kątem dermatologicznym, ale również skorzystania z pomocy innych specjalistów (na przykład endokrynologa).

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum?

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum na twarzy? Przede wszystkim poprzez wprowadzenie zmian, a czasem całkowite zrezygnowanie z aktualnie stosowanej pielęgnacji – oraz zastąpienie ją produktami kosmetycznymi dedykowanymi cerze z problemem nadprodukcji sebum. Regulacja sebum pozwoli nie tylko na odzyskanie właściwej kondycji skóry, ale również pozwoli na trwalszy, piękniejszy makijaż. Jeśli jednak zadajemy sobie pytanie jak zmniejszyć wydzielanie sebum na głowie – mając problemu z przetłuszczającą się skórą głowy oraz włosami – powinniśmy sięgnąć po specjalistyczne szampony, odżywki oraz wcierki, regulujące poziom sebum. Odpowiednio dobraną pielęgnację zarówno twarzy jak i skóry głowy warto wzmocnić suplementacją wewnętrzną.

Kosmetyki na nadmiar sebum

Kosmetyki na nadmiar sebum to przede wszystkim pielęgnacja mająca na celu oczyszczenie i zmatowienie skóry – a więc wszelkiego rodzaju żele do mycia twarzy, toniki oraz peelingi. Co więcej, również standardowy krem oraz serum warto zastąpić tymi, które pełnią funkcję regulującą i normalizującą cerę. Szybkim, domowym sposobem na pozbycie się niechcianego łoju skórnego jest delikatne przyłożenie do cery ręcznika papierowego lub chusteczki higienicznej – tego typu zabieg pozwoli na sprawne zebranie nadmiaru sebum przy jednoczesnym pozostawieniu makijażu w stanie nienaruszonym.

Krem regulujący wydzielanie sebum

Krem regulujący wydzielanie sebum nakładamy zawsze na oczyszczoną wcześniej skórę – do tego celu możemy użyć delikatnej pianki, żelu lub produktu 2 w 1 (na przykład żelu z peelingiem). Krem na sebum uspokaja skórę, niwelując produkcję łoju – dzięki czemu cera staje się mniej tłusta, ukojona, a przy tym dobrze nawilżona. Krem na nadmiar sebum bez problemu znajdziemy zarówno w drogerii, jak i aptece – wybierając produkt warto zwrócić uwagę na jego skład (dobrze, gdy jest naturalny, a sam w sobie kosmetyk nie naraża skóry na podrażnienia).

Szampon regulujący wydzielanie sebum

Jeśli problem z sebum dotyka naszej skóry głowy – powinniśmy sięgnąć po szampon regulujący wydzielanie sebum. Szampon na nadmiar sebum nie tylko skutecznie oczyszcza włosy, ale również nadaje im sprężystość i blask, pozostawiając skórę głowy uspokojoną oraz wyciszoną. Pamiętajmy, że tylko regularne stosowanie szamponu na nadmiar sebum może przynieść oczekiwane efekty – dlatego tak ważne jest, aby w codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy stosować sprawdzone, zaufane produkty dedykowane ich potrzebom.

Domowe sposoby na nadmiar sebum

Czy nadmiar sebum na twarzy oraz domowe sposoby mogą iść ze sobą w parze? Jak najbardziej! Jedną z najpopularniejszych domowych metod na nadprodukcję łoju skórnego jest zdrowa dieta na zmniejszenie wydzielania sebum, której głównym elementem są ekologiczne zioła na nadmiar sebum. Zdrowe herbatki ziołowe, napary oraz kompresy na skórę twarzy jak i głowy sprawiają, że wydzielanie sebum realnie zmniejsza się – a cera dochodzi do stanu, kiedy wytwarza dokładnie taką ilość łoju, jaka jest jej potrzebna do właściwego funkcjonowania.

Wdrażając w swoją codzienność odpowiednie kosmetyki na nadmiar łoju oraz przemyślaną dietę z całą pewnością już niebawem będziemy mogli pożegnać się z uporczywym problemem!