Jak się pozbyć cellulitu?

Zapewne większość z nas słyszała już o „cellulicie” – nawet jeśli problem nie dotyczy bezpośrednio naszej skóry, w mediach znajdziemy całe mnóstwo reklam poświęconych produktom i usługom odpowiadającym na pytanie jak usunąć cellulit. Moment przed wakacjami to doskonały czas, aby realnie zająć się swoją skórą – tak, aby była zdrowa i piękna, a nam nie spędzała snu z powiek! Jak pozbyć się cellulitu bez wielkich nakładów czasowych i finansowych? I czy to w ogóle możliwe? Podpowiadamy!

Cellulit co to jest?

Co to jest cellulit, często błędnie określany jako „celulit”? To nic innego jak nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, prowadzące do zmian w tkance podskórnej. Krótko rzecz ujmując – jest to więc przypadłość zdrowotna, mająca miejsce właśnie w tkankach. Medycznie określa się go jako „lipodystrofię”, w praktyce cellulit oznacza jednak nieestetycznie pofałdowaną skórę, przypominającą nieco grudki – najczęściej pojawia się ona w okolicy ud, brzucha, pośladków, bioder, a nawet… nad kolanami! Nie bez powodu cellulit nazywany bywa „skórką pomarańczową” – to prawda, że zdarza się mu przybrać pomarańczowy odcień, jednak zwalczając go zarówno profesjonalnymi, jak i domowymi metodami, z powodzeniem pożegnamy się z – być może – gorszym samopoczuciem, które towarzyszy nam w walce z przypadłością.

Rodzaje cellulitu

Jakie są rodzaje cellulitu? „Skórkę pomarańczową” dzielimy przede wszystkim na dwie grupy – cellulit wodny i cellulit tłuszczowy, z których każdy posiada nieco inne cechy. Cellulit wodny charakteryzuje się zmianami skórnymi, które są widoczne po ściśnięciu skóry – widzimy wówczas podskórny obrzęk, tak zwane „fale” oraz nierówną powierzchnię skóry. Z kolei cellulit tłuszczowy jest znacznie bardziej miękki, wyraźnie widoczny – nawet wtedy, kiedy nie ściskamy skóry. Cellulit wodny, a cellulit tłuszczowy są więc dwoma innymi rodzajami przypadłości – z czego z każdą z nich możemy walczyć na nieco inne sposoby.

Cellulit wodny

Cellulit wodny powstaje na skutek zaburzeń przepływu limfy i krwi w tkankach podskórnych organizmu – co to oznacza w praktyce? Fakt, że w komórkach gromadzi się nadmiar wody, co przekłada się na nieregularny rozrost komórek tłuszczowych. To właśnie przez namiar wody wypełniają się one toksynami, tworząc nieestetyczne fałdki skóry. Celulit wodny można pokonać poprzez systematyczne picie dużej ilości wody – zalecana ilość to nawet 2 litry płynów dziennie. Czy cellulit wodny na udach występuje znacznie częściej niż na innych partiach ciała? Owszem, może się tak zdarzyć – jednak konkretne umiejscowienie zarówno cellulitu wodnego, jak i lipidowego, w dużej mierze zależy od budowy ciała danego człowieka i jego genetyki.

Cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy – jak sama nazwa wskazuje – charakteryzuje nierównomierne zgrupowanie komórek tłuszczowych. To właśnie one tworzą pod skórą grudki, które niejedną z nas, mogą doprowadzać do białej gorączki. Chociaż część osób uważa, że cellulit lipidowy zwykle dotyka osoby z nadwagą lub otyłością – lub te z nas, które bardzo rzadko podejmują aktywność fizyczną – na jego występowanie ma wpływ znacznie więcej czynników niż tylko ilość ruchu. Cellulit tłuszczowy najczęściej obejmuje miejsca takie jak uda czy brzuch – a podczas walki z nim przydatne będą regularne treningi (najlepiej takie, które sprawiają nam przyjemność – na przykład basen, taniec czy zumba) oraz stosowanie kosmetyków dedykowanych skórze z tym problemem.

Gdzie najczęściej pojawia się cellulit?

Nie jest tajemnicą, że cellulit dotyka przede wszystkim kobiety – a za swoje „ulubione” miejsca wybrał sobie uda, pośladki, biodra, brzuch, piersi, a nawet całe nogi. Cellulit nad kolanami może sprawiać, że niechętnie zakładamy szorty – z kolei ten na pośladkach czy biodrach skutecznie burzy pewność siebie, kiedy część z nas ma ochotę na wskoczenie w bikini czy inny, skąpy strój. Pamiętajmy, że niezależnie od tego jakie efekty na dziś przynosi proces redukcji cellulitu – nasze piękno nie jest podyktowane jego obecnością! Rezygnowanie z krótkiej sukienki, spódniczki, bluzki ze sporym dekoltem (część z pań dotyka również cellulit na piersiach) czy wyżej wspomnianych szortów ze względu na problem skórny, z którym zmaga się tak wiele z nas – nie jest dobrym pomysłem, za to skutecznie może zepsuć nam nastrój! Niezależnie od tego czy naszym problemem jest cellulit na udach, cellulit na pośladkach, a może cellulit na nogach czy cellulit na brzuchu – dbajmy o to, aby w pełni cieszyć się swoim ciałem i wakacjami, niezależnie od rozmiaru czy stanu skóry!

Cellulit przyczyny

Skąd się bierze cellulit? Za najczęstsze przyczyny cellulitu uznaje się wysoko przetworzoną dietę, brak ruchu, noszenie zbyt obcisłych ubrań, długie i bardzo ciepłe kąpiele, a nawet nadmierne chodzenie na wysokich obcasach. Wszystko to rzeczywiście może prowadzić do nierównomiernego przepływu krwi i limfy, co skutkuje między innymi występowaniem cellulitu wodnego. Z kolei brak aktywności i spora dawka kalorii, którą przyjmujemy na co dzień – z powodzeniem doprowadzą nasz organizm i skórę do cellulitu tłuszczowego. Co ciekawe, skłonność do występowania cellulitu jest dziedziczna – dlatego jeśli zauważamy, że nasza mama, ciocia czy babcia walczy ze „skórką pomarańczową”, wdrożmy skuteczne zabiegi na cellulit od najmłodszych lat.

Jak pozbyć się cellulitu, czyli jak zwalczyć cellulit?

Usuwanie cellulitu może być proste, szybkie i skuteczne – o ile wiemy jak się za nie zabrać. Najtańszym, a zarazem jednym z najszybciej przynoszących efekt działań, będą oczywiście regularne treningi – połączone ze zmianą diety na zdrowszą, bardziej odżywczą. Im szybciej wyrzucimy z lodówki przetworzone produkty – tym lepiej dla naszej formy! Aby wzmocniona była redukcja cellulitu – stosujmy produkty kosmetyczne (na przykład wysokiej jakości olejki), które pomogą nam zniwelować nieestetyczne fałdki. Jak pozbyć się cellulitu z ud i nie tylko poprzez dodatkowe zabiegi na cellulit? Możemy skorzystać chociażby z tak zwanego „masażu bańką chińską” – który usprawnia przepływ limfy, a co za tym idzie niweluje zmiany skórne w wybranym przez nas miejscu.

Zabiegi na cellulit

Najpopularniejsze zabiegi na cellulit – oprócz wspomnianej wyżej bańki chińskiej – obejmują działanie takie jak masaże, bandażowanie, karboksyterapia, czy też zastosowanie fal radiowych. Co ciekawe, skuteczne i sprawdzone sposoby na cellulit nie muszą być drogie – wykupując pakiet kilku, a nawet kilkunastu zabiegów, zapłacimy znacznie mniej za jeden zabieg na cellulit w porównaniu do zakupu pojedynczego masażu.

Krem na cellulit, czyli jakie kosmetyki na cellulit stosować?

Kosmetyki na cellulit, w które z całą pewnością warto się zaopatrzyć, to przede wszystkim wysokiej jakości kremy, balsamy na cellulit oraz olejki na cellulit – o bogatym, prozdrowotnym składzie. Na etykietach kosmetyków na „skórkę pomarańczową” szukajmy przede wszystkim stymulującej spalanie tłuszczu i ujędrnienie skóry kofeiny – pamiętajmy też o regularności, aby stosować preparaty na cellulit systematycznie! Nawet najlepsze kremy na cellulit stosowane raz na jakiś czas nie przyniosą oczekiwanego efektu. Idealnie sprawdzi się także kolagen na cellulit do picia!

Domowe sposoby na cellulit

Domowe sposoby na cellulit to przede wszystkim odpowiednia porcja ruchu – na przykład długie, intensywne spacery – oraz przemyślana, bazująca na naturalnych produktach dieta. Zdrowa dieta na cellulit powinna opierać się przede wszystkim na żywności świeżej – nie tej, która przechodzi żmudny proces przetworzenia. Im mniej wysokoprzetworzonej żywności w naszych kuchniach i spiżarkach – tym większe prawdopodobieństwo, że wygramy walkę z cellulitem!

A Ty, jakich sposobów używasz, by uporczywy cellulit zamienił się w zdrową, piękną i gładką skórę?