Cera naczynkowa – charakterystyka i pielęgnacja

Cera naczynkowa większości z nas kojarzy się po prostu z widocznymi „naczynkami” – czyli pękniętymi naczyniami krwionośnymi, znajdującymi się na poszczególnych partiach twarzy. Nie wszyscy jednak wiemy, że ten delikatny, wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych typ cery należy odpowiednio pielęgnować – używając produktów kosmetycznych przeznaczonych do tego rodzaju skóry. Jak rozpoznać cerę naczynkową, jak o nią dbać i jakich kosmetyków do makijażu używać, aby skutecznie ukryć naczynka? Przychodzimy z konkretną pomocą!

Cera naczynkowa charakterystyka

Cera naczynkowa wyróżnia się rumieńcem i zaczerwienieniem twarzy, spowodowanym wyżej wspomnianymi pękniętymi naczyniami krwionośnymi – i choć posiadacze każdego rodzaju cery muszą na co dzień mierzyć się z występowaniem rumieńca (na przykład podczas różnicy temperatur), to jednak u osób z cerą naczynkową zmiany tego typu utrzymują się dłużej. Jak wygląda cera naczynkowa jak się pozbyć problemu? Zazwyczaj jest zaczerwieniona, sprawiająca wrażenie podrażnionej – reakcja może nastąpić zarówno podczas nagłych zmian temperatury, ale również innych czynników (takich jak alergia, silne emocje, stres czy zaburzenia hormonalne). Co ciekawe, rozszerzenie naczyń może nasilać się pod wpływem mocnej kawy i herbaty, alkoholu, kwaśnych potraw oraz ekspozycji na słońce (również solarium) – cera naczynkowa przyczyny jej występowania to najczęściej  zaburzenia w układzie powierzchownym naczyń żylnych.

Cera naczynkowa pielęgnacja

Najpopularniejszą, a zarazem najskuteczniejszą formą dbania o cerę naczynkową są zabiegi – ze względu na możliwość „domknięcia” popękanych naczynek, a więc uzyskania estetycznego efektu gładkiej, niezaczerwienionej skóry. Gdy pojawi się cera naczynkowa zabiegi polecane do pielęgnacji skóry naczynkowej to przede wszystkim te oparte na działaniu laserów oraz bazujące na głębokim nawilżaniu, oczyszczaniu oraz złuszczaniu cery – tak, aby – pozbywając się martwego naskórka – „odkryć” rozjaśnioną, piękniejszą warstwę skóry. Pielęgnacja cery naczynkowej w domu powinna opierać się o produkty przeznaczone właśnie do niej – w kosmetykach szukajmy składników aktywnych takich jak oczar wirginijski, ekstrakt z arniki górskiej oraz kwas laktobionowy. Gdy pojawi się cera naczynkowa domowe sposoby na pielęgnację to między innymi  systematyczne nakładanie maseczek własnej roboty – z zastosowaniem miodu, zielonej glinki oraz cennego olejku różanego.

Najlepsze kosmetyki do cery naczynkowej

Jakie kosmetyki do cery naczynkowej? Przede wszystkim należy używać tych o zdrowych, przemyślanych składach – najlepiej bez sztucznych dodatków czy aromatów. Im więcej delikatnych, bezpiecznych, niepodrażniających formuł na naszej toaletce – tym lepiej dla cery naczynkowej! Profesjonalne kosmetyki do cery naczynkowej w tym dermokosmetyki, bez problemu dostaniemy w aptekach oraz gabinetach kosmetologicznych – wybierając zestaw do cery naczynkowej, zwróćmy uwagę na to, aby w swoim składzie posiadał przynajmniej jeden zalecany naszej cerze składnik aktywny. Pamiętaj! Gdy pojawi się cera naczynkowa kosmetyki podstawa. Idealne będą dermokosmetyki do cery naczynkowej.

Jaki peeling do cery naczynkowej?

Dobry peeling do cery naczynkowej to przede wszystkim peeling enzymatyczny – tradycyjny produkt, opierający swoje działanie na złuszczaniu mechanicznym, nie tylko mógłby dodatkowo podrażnić naszą cerę, ale również uszkodzić jej delikatną strukturę. Zanim nałożymy peeling enzymatyczny do cery naczynkowej – użyjmy przeznaczonego do niej żelu (tak, by maksymalnie oczyścić skórę oraz wzmocnić działanie samego w sobie peelingu). Pamiętajmy jednak, że pielęgnacja cery naczynkowej to nie tylko solidne złuszczanie – naszym zadaniem jest utrzymanie jej równowagi i balansu między skutecznym pozbywaniem się martwego naskórka, a odpowiednim nawilżaniem i nawadnianiem. Żel do cery naczynkowej sprawdzi się również wieczorem – przy zmywaniu codziennego makijażu. Peeling jednak wykonujmy co kilka dni – stosowanie go codziennie może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych!

Jaka maseczka do cery naczynkowej?

Najlepsza maseczka do cery naczynkowej to ta pełna składników aktywnych – o bogatej, otulającej formule, jednocześnie poprawiającej strukturę naszej cery, jak i dającej efekt natychmiastowego blasku, nawilżenia, rozjaśnienia. Maseczka do cery naczynkowej powinna z powodzeniem uspokajać naczynia krwionośne, wzmacniać skórę oraz niwelować drobne podrażnienia – pozostawiając cerę oczyszczoną, świetlistą, pełną witalności. Maseczki do cery naczynkowej możemy kupić w aptece lub drogerii – albo zrobić je samemu w domu. Doskonale sprawdzą się nie tylko te o formule kremu czy glinki, ale również maski w płachcie – dzięki czemu nasza skóra otrzyma „zastrzyk” potrzebnych jej składników aktywnych. Maseczki do cery naczynkowej możemy nakładać nawet trzy razy w tygodniu.

Jaki krem do cery naczynkowej?

Krem do cery naczynkowej da nam najlepszy efekt przy jednoczesnym stosowaniu serum do cery naczynkowej. Dbajmy o to, by produkty nakładać w odpowiedniej kolejności – najpierw aplikujemy lżejsze serum, a następnie „domykamy” całość kremem o bogatszej konsystencji. Zarówno standardowe kremy do cery naczynkowej, jak i kremy do cery naczynkowej dojrzałej powinien charakteryzować wysokiej jakości skład – dobrze, gdy jest naturalny – oraz multizadaniowość, co oznacza, że dobry kosmetyk jednocześnie nawilża, wygładza, wzmacnia oraz rozjaśnia naszą skórę. Im więcej dermokosmetyków i kosmetyków na bazie naturalnych składników – tym szybciej nasza skóra odzyska jednolity koloryt, a my pozbędziemy się popękanych, nieestetycznych naczynek!

Jaki podkład do cery naczynkowej?

Podkład do cery naczynkowej powinien wyróżniać się sporym kryciem – na tyle dobrym, by nie musieć martwić się o „prześwitywanie” naczynek pod warstwą produktu. Podkłady do cery naczynkowej mogą być zarówno matujące, jak i rozświetlające – ważne, by dopasować ich krycie do swoich potrzeb. Oczywiście, możemy postawić również na lekki podkład do cery naczynkowej – a miejsca, gdzie naczynka uwidaczniają się najmocniej, dodatkowo zakryć korektorem. Na lato dobrym rozwiązaniem będzie także krem bb do cery naczynkowej – utrwalając całość pudrem sypkim lub w kamieniu, z całą pewnością nasz makijaż utrzyma się przez cały dzień! Wybierając fluid do cery naczynkowej zwróćmy uwagę na to, czy prócz krycia oferuje on coś więcej – na przykład czy ma właściwości pielęgnujące czy wzmacniające skórę.

Systematyczność w pielęgnacji cery naczynkowej!

Nie da się ukryć – kluczem do uzyskania pozytywnych rezultatów na naszej skórze jest systematyczność. Wyłącznie systematyczne, przemyślane działania pielęgnacyjne oraz te uwzględniające profesjonalne zabiegi do cery naczynkowej mogą przynieść nam oczekiwane efekty. Dbajmy o to, aby pielęgnacja cery naczynkowej była odpowiednia. Należy także unikać czynników pogarszających stan naszej skóry – czyli wspomnianych wyżej kwaśnych potraw, alkoholu, nagłych zmian temperatur, ekspozycji na słońcem. Latem nie zapominajmy o stosowaniu filtra (najlepiej SPF 50!). Nie zrażajmy się, gdy na efekty trzeba będzie poczekać nieco dłużej niż kilka tygodni – nasza skóra musi przyzwyczaić się do nowej pielęgnacji, aby móc odwdzięczyć się rozjaśnioną, wzmocnioną strukturą!