Bezpieczne opalanie i ochrona przeciwsłoneczna – Jakie kosmetyki do opalania wybrać?

Czas zbliżających się wielkimi krokami wakacji to doskonały moment na zadbanie o bezpieczne opalanie i właściwą ochronę przeciwsłoneczną. Chociaż powinniśmy pamiętać o tym każdego dnia w roku – to właśnie latem, kiedy doskwiera nam największy żar, zaczynamy dbać o naszą skórę pod tym kątem. Bezpieczne opalanie nie tylko pozwala na zniwelowanie ryzyka zachorowania na raka skóry, ale również na uzyskanie pięknej, jednolitej opalenizny – bez ryzyka narażenia naszej cery na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jak opalać się z głową i jakie kosmetyki wybrać, aby zadbać o swoją skórę w sezonie wakacyjnym i nie tylko? Podpowiadamy!

Filtr do opalania – jaki filtr słoneczny wybrać?

Optymalna ochrona przeciwsłoneczna powinna obejmować zarówno filtr do twarzy oraz filtr do opalania. Bezpieczne opalanie to przede wszystkim filtr do twarzy 50 – zapewniający maksymalną ochronę delikatnej cery. O wysoki filtr zadbajmy przede wszystkim wtedy, kiedy nasza skóra pokryta jest przebarwieniami lub walczy z trądzikiem – wówczas zniwelujemy ryzyko powstawania kolejnych nieestetycznych plamek. Jaki filtr do opalania wybrać? Najczęściej sięgamy po SPF 30 lub 20 – aby szybciej opalić ciało, jednak równie dobrym rozwiązaniem będzie ochrona filtrem 50 – szczególnie tych miejsc, na których występują tatuaże i znamiona.

SPF co to takiego?

Co to jest SPF? To wartość liczbowa filtra (UVA i UVB), określająca zdolność produktu do ochrony przeciwsłonecznej. Wartość filtra mówi nam jak długo możemy przebywać na słońcu – bez żadnej ochrony jest to kwadrans, z kolei liczba przypisana do filtra określa wielokrotność 15 minut. Na pytanie „spf – co to?” można odpowiedzieć więc, że jest to ochrona przeciwsłoneczna, bez której nasza skóra – narażona na ekspozycję promieni słonecznych – może „nabawić się” poważnych problemów zdrowotnych.

Promieniowanie UV – UVA i UVB

Tak zwane „UV” – czyli promieniowanie UV, zwane również promieniowaniem ultrafioletowym – to nic innego jak promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 100 do 400 nm. Ponieważ jest krótsze niż promieniowanie widzialne – nie jest widoczne dla człowieka. UVA oznacza promieniowanie ultrafioletowe typu A, z kolei UVB to ten rodzaj promieniowania, który odpowiada za opaleniznę, a co za tym idzie – również za oparzenia słoneczne. Zarówno promieniowanie UVA, jak i promieniowanie UVB można zminimalizować nie tylko poprzez stosowanie produktów z filtrem, ale również systematyczne dokładanie ich w ciągu dnia.

Filtr mineralny i chemiczny

Najpopularniejsze rodzaje filtrów, z jakimi mamy do czynienia, to filtr mineralny i chemiczny. Filtr mineralny, nazywany też fizycznym, tworzy na skórze warstwę ekranizującą, zapewniającą natychmiastową ochronę przed działaniem promieni słonecznych. Z kolei filtr chemiczny to syntetyczna pochodna kwasów, która absorbuje szkodliwe promieniowanie na tyle wcześnie, że na naszym ciele nie pojawiają się oparzenia. Który produkt okaże się być lepszym wyborem – filtr chemiczny czy mineralny? Tu zdania są podzielone, jednak większość z nas decyduje się na filtry mineralne – ze względu na to, że w niektórych produktach chemicznych wykrywano swego czasu substancje rakotwórcze. Kupując filtry na wakacje nie zapominajmy o dostosowaniu ich do konkretnych potrzeb wszystkich członków rodziny – prócz standardowego filtru do ciała, wybierzmy także filtr mineralny do twarzy oraz filtr mineralny dla dzieci (o wyższej ochronie niż ten dla dorosłych).

Krem do opalania – jaki wybrać i dlaczego?

Wybierając krem do opalania wielu z nas decyduje się na produkt o wysokiej ochronie – rzeczywiście, krem do opalania 50 wypada znacznie lepiej niż inne kremy do opalania (o niższej ochronie). O ile kremy uv 15, 20 czy 30 mogą sprawdzić się w niepogodę – o tyle na egzotyczne wakacje warto wybrać kremy do opalania z filtrem 50. Jaki krem do opalania z filtrem będzie najlepszy? Przede wszystkim ten zapewniający optymalną ochronę, a przy tym nawilżający oraz regenerujący skórę (niektóre produkty również wspaniale ją nabłyszczają!).

Jak dobrać krem do opalania dla dzieci?

Krem do opalania dla dzieci to ważny element bezpiecznego opalania. Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci powinna charakteryzować się SPF na poziomie 50 oraz bezpieczną formułą. Dzieci, z racji częstych zabaw w wodzie, powinny stosować filtr wodoodporny – dobrze, gdy produkt szybko się wchłania i jest przyjemny w aplikacji (na przykład ma formę wygodnego sprayu).

Inne kosmetyki do opalania

Kosmetyki do opalania to nie tylko zapewniające bezpieczną kąpiel słoneczną filtry – to również produkty przyspieszające opalanie, poprawiające wygląd opalenizny oraz te gwarantujące ukojenie skóry po narażeniu na promienie UV. Najlepsze kosmetyki do opalania znajdziemy w aptekach – dzięki niepodrażniającym formułom sprawdzą się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci!

Tabletki na opalanie, czy warto?

Tabletki na opalanie to nic innego jak suplementy diety bogate w betakaroten – pozwalające na uzyskanie jednolitej, pięknej opalenizny. Tabletki na opalanie zbierają różne opinie – najczęściej jednak pozytywne! Witamina A przyczynia się nie tylko do utrzymania zdrowej i gładkiej skóry, ale również działa na szereg procesów zachodzących w organizmie, wzmacniając przy tym odporność oraz poprawiając ogólną formę.

Kosmetyki po opalaniu

Do podstawowych produktów łagodzących skórę po zażyciu kąpieli słonecznej należą balsam po opalaniu (opcjonalnie krem po opalaniu) oraz olejek po opalaniu. Dobrze jest skorzystać również z żelu po opalaniu (polecamy ten na bazie odżywczego aloesu) oraz balsamu po opalaniu utrwalającego opaleniznę. Kosmetyki po opalaniu pozwalają cieszyć się dłużej estetyczną opalenizną, dodatkowo wzmacniając i nawilżając skórę.

Proces opalania – choć może wydawać się nieco skomplikowany – nie musi wpływać na naszą cerę negatywnie. Używając świadomej pielęgnacji skóry w trakcie i po opalaniu – możemy liczyć na efekt wow tego lata!