Zmarszczki, kosmetyki przeciwzmarszczkowe i domowe sposoby
Zmarszczki – kto z nas ich nie zna? Zdarza się, że pojawiają się już w młodym wieku – nic dziwnego, że nawet nastolatki zastanawiają się dziś nad tym w jaki sposób mogą działać profilaktycznie. Nie ulega wątpliwości, że zmarszczki – kiedy już się pojawią – wymagają sporo pracy, aby zniwelować ich widoczność. Wielu z nas ma jednak tę świadomość, że w pewnym momencie życia są nieuniknione – nie bez powodu stanowią przecież jedną z najbardziej charakterystycznych cech cery starzejącej się. Jak opóźnić pojawienie się zmarszczek, jak działać, kiedy już się pojawią, jakie wyróżniamy rodzaje zmarszczek i dlaczego domowe sposoby przeciwzmarszczkowej pielęgnacji mogą być skuteczne? Podpowiadamy!
Czym są zmarszczki?
Zmarszczki to nic innego jak podłużne zagłębienia na skórze – powstałe ze względu na proces starzenia się lub intensywnych ruchów mimicznych. Ze względu na trudność w zamaskowaniu ich produktami kosmetycznymi – wielu z nas obawia się zauważania pierwszych zmarszczek. Na szczęście, dzięki nowoczesnym, profesjonalnym zabiegom, dostępnym w ofercie wielu gabinetów kosmetologicznych oraz skutecznej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej – proces ich powstawania możemy znacząco opóźnić. Co ciekawe, aby zmarszczki pojawiły się na naszej twarzy możliwie późno – warto zadbać nie tylko o jakościową pielęgnację i zabiegi, ale również zdrową dietę oraz aktywny styl życia, które wspierają nie tylko świetną formę, ale również utrzymanie pięknego wyglądu!
Rodzaje zmarszczek i geneza ich powstawania
Do najpopularniejszych zmarszczek należą zmarszczki mimiczne – które kojarzy zapewne większość z nas. Jak sama nazwa wskazuje – zmarszczki mimiczne wywodzą się z mimiki i powstają w obszarze wokół oczu i ust. Dzięki klarownemu podziałowi na rodzaje zmarszczek nie tylko z łatwością „zdiagnozujemy” swoje zmiany na skórze, ale również dobierzemy właściwe działanie, mające na celu ich zniwelowanie.
Zmarszczki pod oczami
Zmarszczki pod oczami mogą wynikać z kilku czynników – najczęściej jednak pojawiają się, ponieważ w czasie młodości niedostatecznie zadbaliśmy o delikatną okolicę oczu. Nie bez powodu w codziennym rytuale pielęgnacyjnym powinniśmy stosować krem pod oczy – to właśnie ten kosmetyk ma za zadanie otulenie naszej skóry, a co za tym idzie – profilaktykę przeciwzmarszczkową. Co na zmarszczki pod oczami? Jeśli zmiany już się pojawiły – również stosujmy wysokiej jakości krem. Dodatkowo jego działanie możemy wzmocnić płatkami pod oczy – na przykład tymi o formule żelowej. Unikajmy nadmiernego mrużenia oczu – w tym wypadku pomogą nam dobrane przez optyka okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem.
Zmarszczki na czole
Zmarszczki na czole powstają najczęściej poprzez podnoszenie brwi i sporą „ekspresję” tej partii ciała – jeśli nasza twarz „pracuje” na co dzień, wyrażając szereg emocji, prawdopodobnie zmarszczki pojawią się w różnych jej miejscach. Co na zmarszczki na czole? Przede wszystkim właściwa pielęgnacja – w drogeriach oraz aptekach z powodzeniem znajdziemy między innymi maski w płachcie mające na celu zniwelowanie zmarszczek. W produktach przeciwzmarszczkowych szukajmy cennych składników aktywnych – na przykład wygładzającego, wzmacniającego cerę śluzu ślimaka.
Zmarszczki palacza
Tak zwane „zmarszczki palacza” to nic innego jak zmarszczki wokół ust – ich nazwa wzięła się oczywiście z ruchu, który wykonują palacze, chcąc „zaciągnąć się” papierosem. Niestety zmarszczki tego typu bardzo mocno rzucają się w oczy – szczególnie u kobiet, które z natury lubią podkreślać usta (na przykład konturówką). Zarówno zmarszczki przy ustach jak i zmarszczki nad ustami można zniwelować poprzez właściwą pielęgnację – w przypadku zmarszczek palacza szukajmy masek na usta, które najczęściej swoim obszarem obejmują nie tylko wargi, ale również skórę wokół ust. Dzięki odżywczym, przeciwzmarszczkowym maseczkom możemy nie tylko zniwelować zmarszczki w tym obszarze, ale również wypielęgnować swoje wargi – tak, by nałożenie na nie makijażu skutecznie odwracało uwagę od nieestetycznych linii.
Zmarszczki marionetki
Zmarszczki nosowo-wargowe nazywane bywają „zmarszczkami – marionetkami”. To właśnie tak zwane „zmarszczki – marionetki” mogą skutecznie zepsuć nam nastrój – na szczęście, już na wczesnym etapie ich powstawania, możemy wdrożyć nie tylko dedykowane skórze ze zmarszczkami kosmetyki, ale także profesjonalne zabiegi kosmetologiczne. Decydując się na tę formę pielęgnacji – dbajmy o regularność. Niestety, jeden zabieg zastosowany raz na kilka miesięcy – niewiele zmieni w stanie naszej skóry.
Zmarszczki królicze
Tak zwane „zmarszczki królicze” to boczne bruzdy na nosie i wokół nosa, wynikające z nadmiernego marszczenia tego obszaru twarzy. To właśnie dzięki charakterystycznym „zmarszczkom króliczym” twarz nabiera grymasu, stając się z miejsca nieco mniej przyjemna czy sympatyczna niż bez powstałych zmarszczek. Aby uniknąć powstawania zmarszczek króliczych – stymulujmy skórę gadżetami kosmetycznymi, dostępnymi w drogeriach. Może być to chociażby popularny w ostatnim czasie roller czy roller w wersji mini – który daje rewelacyjny efekt, jeśli przeciwzmarszczkowy masaż wykonujemy codziennie (jako niezbędny krok porannej lub wieczornej pielęgnacji!).
Zmarszczki na szyi
Zmarszczki na szyi często wiążą się również ze zmarszczkami na dekolcie – ze względu na marszczenie się skóry w całej tej okolicy. Zmarszczki na dekolcie mogą być problematyczne przede wszystkim dla kobiet – które lubią odsłaniać ten obszar ciała wiosną czy latem. Nie od dziś zresztą szyja i dekolt są uznawane za jedne z najbardziej atrakcyjnych partii ciała kobiety – jak więc o nie zadbać? Przede wszystkim – aplikując produkty kosmetyczne na szyję – nie zapominajmy o „przedłużaniu” ich na dekolt. Latem pamiętajmy o wysokim filtrze przeciwsłonecznym (na przykład SPF 50) oraz o ochronie tych miejsc przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (w tej roli świetnie sprawdzi się apaszka czy szal). Ciekawym rozwiązaniem może być też masaż szyi i dekoltu – który nie tylko wspaniale poprawi nasz nastrój, ale również wzmocni skórę, niwelując zmarszczki.
Zmarszczki wokół oczu
Zmarszczki wokół oczu – czyli tak zwane „kurze łapki” – wymagają konkretnych działań. Pierwszym z nich jest oczywiście regularne stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego pod oczy. Kolejny krok to praca rollerem – lub produktem kosmetycznym zakończonym metalową kuleczką, która ma działanie chłodzące, usprawniające przepływ limfy. Zmarszczki wokół oczu możemy zdeklarować również masażem twarzy oraz płatkami pod oczami – nasączonymi substancjami aktywnymi. Pamiętajmy też o okularach przeciwsłonecznych – tak, aby nie narażać tej strefy twarzy na powstawanie kolejnych „kurzych łapek”.
Lwie zmarszczki
Jak pozbyć się „lwiej zmarszczki”, czyli zmarszczki między brwiami? W tym przypadku – podobnie jak w wielu innych – pomocna będzie pomoc kosmetologa, który stosując odpowiednie produkty w połączeniu z masażem czy dobranym do potrzeb cery sprzętem – może zniwelować nieestetyczne zmarszczki między brwiami. W ciągu dnia próbujmy chociaż minimalnie kontrolować mimikę swojej twarzy – niestety, im więcej ruchów brwiami, tym większe prawdopodobieństwo że właśnie w tym miejscu pojawią się nam pierwsze bruzdy.
Jak pozbyć się zmarszczek – kosmetyki przeciwzmarszczkowe
Jak pozbyć się zmarszczek? Czasem kosmetyki przeciwzmarszczkowe mogą nie wystarczyć – wówczas warto wdrożyć zaplanowane ze swoim kosmetologiem zabiegi. Jeśli jednak nasze zmarszczki nie wymagają aż tak konkretnych działań – bez problemu poradzą sobie z nimi produkty kosmetyczne. W toaletce osoby mającej zmarszczki w różnych miejscach powinien znaleźć się nie tylko dobry krem przeciwzmarszczkowy czy przeciwzmarszczkowy krem pod oczy – ale również pianka lub żel oczyszczający twarz o delikatnym działaniu, naturalny peeling, maski w płachcie, płatki pod oczy, tonik oraz bogate w składniki aktywne serum. Dbajmy o to, by pielęgnacja miejsc ze zmarszczkami była przemyślana, oparta na wysokiej jakości kosmetykach – które nakładane w miejscach nieobjętych zmarszczkami, mogą zadziałać profilaktycznie i wzmacniająco.
Czym charakteryzuje się dobry krem przeciwzmarszczkowy i jakie daje efekty?
Krem przeciwzmarszczkowy powinien mieć bogatą, treściwą konsystencję, która nie tylko „otuli” naszą cerę, ale również zadziała na dwa sposoby – pierwszy z nich to zapewnienie natychmiastowego efektu wizualnego, tak zwanego „liftingu skóry”, drugi to z kolei działanie długoterminowe, zapewniające efekty przy regularnym stosowaniu produktu. Krem na zmarszczki warto położyć na serum przeciwzmarszczkowe – a w okolice oczu nałożyć przeciwzmarszczkowy krem pod oczy. Pamiętajmy, że nie istnieje coś takiego jak cudowny krem na zmarszczki – a wszystkie spektakularne efekty, jakie możemy zobaczyć chociażby w Internecie, wynikają z regularności stosowania danego specyfiku.
Krem na zmarszczki dostosowany do wieku – czym się różnią?
Kremy przeciwzmarszczkowe mogą różnić się działaniem w zależności od dedykowanego wieku skóry – dla przykładu, krem przeciwzmarszczkowy 50+ może być znacznie bardziej bogaty w składniki aktywne od kremu na zmarszczki przeznaczonego dla 30-letniej cery. Dobry krem na zmarszczki po 50 to ważny element codziennej rutyny pielęgnacyjnej – ponieważ to właśnie w wieku około 50 lat warto wzmocnić działanie przeciwzmarszczkowe w swojej pielęgnacji. Oczywiście, produkty na bruzdy i zmarszczki można zacząć stosować dużo wcześniej w formie profilaktyki – jednak dobry krem przeciwzmarszczkowy po 50 dziś jest swego rodzaju „must have” zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn!
Maseczki na zmarszczki
Maseczka na zmarszczki jest dziś dostępna w niemalże każdej drogerii – w sklepach kosmetycznych z powodzeniem znajdziemy zarówno maseczki na zmarszczki po 60, jak i maseczki na zmarszczki dla cery w innym wieku (na przykład maseczki na zmarszczki po 50). Regularność w stosowaniu maseczek może przynieść wspaniałe efekty – optymalna częstotliwość ich stosowania to nawet 3 razy w tygodniu!
Plastry na zmarszczki
Plastry na zmarszczki to doraźna forma pracy nad cerą zmagającą się ze zmarszczkami – doskonale sprawdzą się przed wielkim wyjściem, na przykład bankietem. Praktyczne plastry na zmarszczki z powodzeniem wspomogą inne formy pielęgnacji przeciwzmarszczkowej – napinając cerę, wygładzając ją oraz poprawiając owal twarzy.
Kolagen na zmarszczki
Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Do wyboru mamy zarówno suplement rybi, jak i wołowy – dostępne w saszetkach, kapsułkach lub shotach kolagenowych. Kolagen na zmarszczki to łatwa forma zadbania o siebie wewnątrz – pozwalająca osiągnąć lepsze efekty stosowania kosmetyków przeciwzmarszczkowych.
Domowe sposoby na zmarszczki
Jednym z najchętniej stosowanych domowych sposobów na cerę ze zmarszczkami jest aloes na zmarszczki, maseczka z siemienia lnianego, maseczka z żółtka oraz banana. Ciekawym rozwiązaniem może być też babka lancetowata na zmarszczki oraz olejki. Jak olejek rycynowy działa na zmarszczki i skórę? Przede wszystkim nawilżająco oraz natłuszczająco – wzmacniając barierę skóry. Maseczka z banana na zmarszczki działa z kolei kojąco – doskonale sprawdzi się po zabiegach na zmarszczki, łagodząc podrażnienia skórne.
Pielęgnacja skóry ze zmarszczkami może być skomplikowana – jeśli jednak sięgniemy po produkty dedykowane jej potrzebom, z całą pewnością osiągniemy zamierzony efekt!