Przechowywanie kosmetyków – jak to zrobić?

Aby kosmetyki mogły wykazywać się właściwym działaniem na skórze należy pamiętać o odpowiednim ich przechowywaniu. Niestety, nawet najlepszej jakości kosmetyk przechowywany w sposób nieprzemyślany może nie tylko nie zapewnić nam oczekiwanego efektu, ale nawet pogorszyć stan cery. Jak przechowywać kosmetyki, aby móc cieszyć się ich działaniem nawet po dłuższym czasie? Jak wiemy, przechowywanie kosmetyków wcale nie jest taką prostą sprawą – na szczęście dzięki przestrzeganiu kilku zasad, bez problemu zadbamy o ten aspekt!

Przechowywanie kosmetyków – w chłodnym miejscu

Przechowywanie samo w sobie – zarówno przechowywanie kosmetyków do makijażu, jak i pielęgnacji – może budzić wiele wątpliwości. Najczęściej przecież kosmetyki trzyma się w łazience lub na toaletce – czy jednak aby na pewno jest to właściwe dla nich miejsce? Uniwersalną zasadą jest trzymanie kosmetyków tam gdzie jest chłodno – część z nas jednak decyduje się na… wkładanie produktów kosmetycznych do lodówki! Przy jakiego typu kosmetykach sprawdzi się to rozwiązanie? Przede wszystkim przy tych, których nakładanie ma za zadanie pobudzić, odświeżyć i orzeźwić skórę – na przykład mgiełki do twarzy, kremu pod oczy, toniku. Co ciekawe, trzymając w lodówce krem po opalaniu czy produkt kosmetyczny niwelujący opuchliznę nóg – możemy liczyć na szybszy, skuteczny efekt!

Jak przechowywać kosmetyki – naturalne i dermokosmetyki

Jak przechowywać kosmetyki apteczne, czyli wszelkiej maści dermokosmetyki oraz produkty naturalne? To co warto wiedzieć o przechowywaniu kosmetyków naturalnych i dermokosmetyków to fakt, by zabezpieczyć je przed ciepłem – mowa zarówno o słońcu, jak i o kaloryferze czy grzejniku. Jeśli dermokosmetyk, czy produkt naturalny będzie narażony na ciepło – jego formuła może stracić wszelkie właściwości wspierające naszą skórę. Chociaż przechowywanie kosmetyków wymaga nieco wprawy – segregując je w łazience czy na toaletce (na przykład kategoriami) znacznie łatwiej będzie zadbać o to, aby pamiętać o terminach ważności zakupionych przez nas rzeczy.

Data przydatności, a przechowywanie kosmetyków

Produkty kosmetyczne – podobnie jak żywność – mają swoje określone daty przydatności. Dla przykładu – tusz do rzęs to około 6 miesięcy prawidłowego działania od otwarcia produktu, krem do twarzy – od 3 do 6 miesięcy, z kolei cień do powiek – nawet do 3 lat. Pamiętajmy, by – prócz datą przydatności – kierować się ogólnym wyglądem kosmetyku oraz jego zapachem. Jeśli podkład zmienił kolor, rozwarstwił się lub brzydko pachnie – możemy mieć pewność, że czas użytkowania danego kosmetyku już dawno minął.

Przechowywanie kosmetyków, a higieniczne ich nakładanie

Jak przechowywać kosmetyki w zależności od sposobu nakładania? W tym wypadku pomogą koszyczki, w których układać będziemy daną grupę produktów – na przykład te nakładane dłońmi, te, do których nakładania potrzebujemy specjalnej szpatułki czy te w nakładane bezdotykowo (w sprayu). Im bardziej zadbamy o higieniczne nakładanie produktu – tym dłużej może on nam posłużyć. Jeśli nieumyślnie wprowadzimy do kosmetyku kurz czy inne zanieczyszczenia – powinniśmy jak najszybciej wyrzucić go do kosza.

Dokładnie zamykaj opakowania!

Przechowywanie kosmetyków do makijażu, jak i do pielęgnacji to nie lada wyzwanie – szczególnie dla osób zabieganych, które niejednokrotnie zapominają o właściwym zamykaniu opakowań. Prawidłowe zamykanie to klucz do zachowania kosmetyków w dobrym stanie – niwelujący ryzyko dostania się do środka produktu szkodliwych dla skóry bakterii. Dbając o kosmetyki nie musimy martwić się o to czy aby na pewno ich działanie na naszej cerze będzie zadowalające – dlatego tak ważne jest, aby do przechowywania zarówno kosmetyków, jak i dermokosmetyków, podchodzić z najwyższą starannością!
A Ty, w jaki sposób przechowujesz swoje kosmetyki?